Blog

educatio-samorealizacjaBez znaczenia czy jesteś młody, starszy, chudy, gruby, uczysz się w liceum zaocznym dla dorosłych, szkole policealnej, czy szkole wyższej na pewno zgodzisz się , że dążenie do samorealizacji zapewnia nam zadowolenie i spokój, czyni życie pełniejszym. Samorealizacja to stawanie się wszystkim tym, kim możemy być.  Kiedy lubisz to co robisz, czujesz się na swoim miejscu i postępujesz w zgodzie ze sobą.

Czy zastanawiałeś się kiedyś co charakteryzuje ludzi, którzy dążą do samorealizacji? Myślę o takich postaciach historycznych jak: Lincoln, Walt Whitman,  Jefferson, czy Einstein. Według  badań okazało się, że te Osoby charakteryzują się określonymi cechami, które odróżniają ich od Osób przeciętnych:

 1. Są nastawieni realistycznie
 2. Akceptują samych siebie i innych
 3. Odznaczają się dużą spontanicznością
 4. Są skoncentrowani na problemach, nie na sobie
 5. Cechuje ich pewien dystans i potrzeba odosobnienia
 6. Są niezależni i autonomiczni
 7. Ich związki z innymi ludźmi maja charakter uczuciowy, nie powierzchniowy
 8. Ich postawy i wartości są demokratyczne
 9. Ich poczucie humoru jest filozoficzne i niezłośliwe
 10. Są odporni na wpływy kulturowe
 11. Mają wielki zasób zdolności twórczych
 12. Nie mylą środków z celami
 13. Wznoszą się ponad swoje środowisko, a nie tylko borykają się z nim
 14. Są niezależni i autonomiczni
 15. Oceniają ludzi i rzeczy w sposób raczej niekonwencjonalny niż stereotypowy

Każdy człowiek jest wyposażony w pewne dyspozycje zdolności i możliwości, które ma szansę w sposób indywidualny rozeznać i podjąć trud ich rozwoju. Zachęcamy Was do pielęgnowania w sobie cech, które pozwolą Wam sprawować kontrole nad swym działaniem i dadzą Wam pewność, że to co robicie zadowala Was i ma sens.

Osoba samorealizująca się ma zaspokojone podstawowe potrzeby , jest mniej zależna od innych, nie przejmuje się nadmiernie opinią innych i jest bardziej odporna na trudne sytuacje życiowe. Rozwijaj samego siebie , rozwijaj własne plany i zamierzenia. Jeśli pracujesz w branży, która czujesz, że nie jest dla Ciebie zapisz się np. na kurs zawodowy np. do szkoły policealnej i wybierz dla siebie kierunek – Technik rachunkowości, Technik BHP, a może  Technik Administracji.? Zrób pierwszy krok do zmiany jutra na lepsze! Grecki filozof Platon mawiał:  „ Początek jest najważniejsza częścią pracy ”.

Napisz do nas