Blog

Komunikacja niewerbalna, czyli język ludzkiego ciała, to najstarszy i najbardziej uniwersalny język świata. Czy wiecie, że sygnały niewerbalne wywierają pięciokrotnie większy wpływ na rozmówców niż używane przez nich słowa?

Przesłanki niewerbalne pełnią wiele funkcji w procesie komunikowania. Służy to przede wszystkim:

 1. wyrażaniu emocji ( np. zaciskam usta, szczękę –„jestem zły” )
 2. przenoszeniu postawy ( uśmiecham się, patrzę w oczy – „lubię Cię”),
 3. informowaniu o cechach osobowości ( „jestem otwarty” – miły zdecydowany ton głosu, otwarta postawa ciała).

Do podstawowych elementów komunikacji niewerbalnej zaliczamy: gesty, ekspresje mimiczne, postawę ciała, dotyk, strefy dystansu komunikacyjnego, zapach, kontakt wzrokowy, a nawet wyglądCzy wiecie, że dla sześciu emocji : gniew, szczęście, zaskoczenie, strach, niesmak, smutek, mimika wyrażająca emocje jest uniwersalna?

Zapewne bez problemu rozpoznasz na zdjęciach poniżej, który mężczyzna jest smutny, a który zaskoczony.

 

zdziwiony-educatio

smutny-educatio

Komunikaty, które wysyłamy odgrywają bardzo istotną rolę w tworzeniu pierwszego wrażenia o człowieku, gdyż 99% opinii o nim, powstaje u innych w ciągu pierwszych dziewięćdziesięciu sekund kontaktu. Ponadto sygnały niewerbalne, wywierają na rozmówców pięciokrotnie większy wpływ niż używane przez nich słowa.

Poniżej przedstawiamy Wam wybrane gesty i wyjaśniamy co one oznaczają:

 1. szczypanie, pociąganie ucha – niezdecydowanie.
 2. poprawianie, układanie włosów – brak pewności siebie, brak poczucia bezpieczeństwa, ale także gest zalotów.
 3. głaskanie, stukanie palcami lub całą dłonią podpierająca podbródek – gest ten chyba na całym świecie towarzyszy podejmowaniu decyzji; spójny z tym gestem wyraz twarzy to lekkie przymrużenie oczu, lekko przechylona głowa i spoglądanie do góry.
 4. kciuki wystające z kieszeni – niezależnie czy ma to miejsce z przodu czy z tyłu ciała (ukrycie – dominującej postawy) kciuki są używane w celu okazania dominacji, wyższości lub nawet agresji; osoby wystawiające kciuki często kołyszą się na stopach, aby wydać się wyższe.
 5. drapanie się palcem wskazującym za uchem – oznacza wątpliwość i niepewność jako te cechy dominujące w życiu uczuciowym; co ciekawe prawie zawsze drapiemy się pięć razy.
 6. drapanie szyi – to oznaka wątpienia albo niepewności.
 7. bębnienie palcami na przykład o blat stołu – jest błędnie interpretowane jako nudzenie się, a w rzeczywistości oznacza niecierpliwość.
 8. trzymanie palca jednej ręki druga dłonią – sygnał, iż rozmówca nie bardzo wie co powiedzieć – szukanie oparcia.
 9. przecieranie lub pocieranie brwi, oka lub oczu palcem wskazującym – wątpliwości, niedowierzanie, kłamanie.
 10. pocieranie lub lekkie dotykanie koniuszka nosa – odmowa, wątpliwości, kłamstwo, ale także zamyślenie lub szukanie wyjścia z trudnej sytuacji.
 11. głowa oparta na ręce, oczy spuszczone – nuda.
 12. otwarta dłoń na policzku – zastanawianie się, rozmyślanie.
 13. dłonie w tylnych kieszeniach – osoba pragnąc dominować, ale skrzętnie ukrywająca to.
 14. chwytanie dłoni, nadgarstków, łokci i ramion z tyłu – ogólnie jest to gest wyższości i pewności siebie; pozwala na odsłonięcie w sposób nieświadomy i zdradzający brak lęku, nie zabezpieczonych przed ciosami wrażliwych części ciała; jednakże należy pamiętać, że im wyżej chwytamy ramie tym chęć zapanowania nad emocjami oraz stopień frustracji lub oburzenia większy; gest ten występuje w kilku odmianach.
 15. składanie dłoni w „wieżyczkę” – gest ten wyraża pewność lub zadowolenie z siebie; im bardziej na przykład dyrektor czuje się ważny, tym wyżej trzyma dłonie podczas wykonywania tego gestu.

Istnieje prawie milion bezsłownych sygnałów, które wskazują na prawdziwy przekaz, bardzo często inny od tego słownego. Zachęcamy Was do kształtowania świadomości swojego języka ciała. Mowa ciała ma niewątpliwie wielkie znaczenie w życiu społecznym.

Napisz do nas