Zakończenie starego roku i początek nowego to zazwyczaj czas podsumowań i refleksji. Robimy sobie wtedy bilans spraw, rzeczy, marzeń które udało się zrealizować oraz tych, na które nie wystarczyło czasu, bądź z jakichś konkretnych przyczyn musieliśmy je porzucić. W miejsce powyższych ustawiamy sobie zazwyczaj nowe z myślą, że wszystkie zostaną spełnione, ale… No cóż, wszyscy wiemy, że różnie bywa. Życie pędzi do przodu, pamięć bywa zawodna, codzienność wymaga od nas skupienia się na sprawach bieżących i trudno znaleźć chwilę na kwestie dodatkowe. Jak w takim razie rozwiązać ten problem? Co może pomóc w byciu konsekwentnym?

Zadania ważne i ważniejsze
Wiadomo, nie wszystkie zadania, które sobie wyznaczymy mają taką samą wagę. Ważne by odpowiednio ustalić sobie priorytety, pamiętając o wytrwałości w ich realizacji. Niektóre sprawy mogą poczekać. Indywidualne potrzeby są tutaj decydujące.

Lista spraw do załatwienia
Wspomniane zostało już o pamięci mogącej zawodzić w natłoku obowiązków życia codziennego. Jednak i na to istnieje rada. Słowo zapisane bywa lepiej utrwalone, dlatego może warto zrobić sobie zestawienie planów, zaczynając od tych wymagających największej uwagi?

Karteczki, wszędzie karteczki!
Jeśli weszliśmy już w temat notowania to można także wspomnieć o innym, choć bardzo podobnym i często skutecznym sposobie na utrwalenie sobie w głowie wyznaczonych planów – samoprzylepne karteczki. Porozklejanie ich w różnych zakątkach domu – zwłaszcza tych, gdzie bywamy najczęściej – jest idealną metodą by pamiętać o tym, co zostało przez nas zaplanowane.

Zacznij dziś!
Dokładnie tak – nie jutro, nie w poniedziałek. Odkładanie wszystkiego w czasie doprowadzić może do całkowitego zaniechania postanowień. Najlepiej – w miarę możliwości – ułożyć strategię działania i skrupulatnie ją wypełniać.

Odpowiednia motywacja – klucz do sukcesu!
Część rzeczy, jakie sobie postanowimy jest koniecznością, a nie przyjemnością. Takie zadania wypełnia się zazwyczaj z mniejszą ochotą oraz nieukrywanym oporem. Dobrym sposobem jest znalezienie sobie motywacji, która ułatwi i wzmocni zapał do działania. Pomyśl, jakie korzyści płyną z konkretnych poczynań lub samodzielnie przeanalizuj, co mogłoby być dla Ciebie dobrym motywatorem.

Znajdź sobie kompana
Wydaje się to prostym rozwiązaniem, lecz może nieść ze sobą naprawdę pozytywne skutki. Popytaj znajomych, rodzinę, przyjaciół – może ktoś z nich zechce wspólnie z Tobą dążyć do określonego celu? Albo macie te same marzenia, a każdemu oddzielnie trudno się podjąć ich spełniania? Razem zawsze łatwiej!

Realizacja pragnień ważna jest nie tylko od święta. Nie musisz czekać do specjalnej okazji by zacząć działać, choć ustalenie konkretnej daty wielu ludziom ułatwia zrobienie pierwszego kroku. To jak, przystępujesz do dzieła?

Napisz do nas