„To nasza wiara w siebie wpływa na to jak oceniają nas inni” pisał Beth Hoffman i trudno nie przyznać mu racji. To temat ważny, zawsze aktualny – samoocena. Według słowników oznacza ona postawę wobec samego siebie. Spójrzmy więc na tę kwestię z odrobinę bliższej perspektywy… Poczucie samoakceptacji jest bardzo istotne zarówno w życiu społecznym, jak również zawodowym. Pewność siebie – oczywiście nie chodzi tu o zarozumiałość – pomaga w procesie samorealizacji, kontaktach towarzyskich, ale przede wszystkim wpływa pozytywnie na samopoczucie. Jej brak może być przyczyną wielu niepowodzeń i powodować obniżenie nastroju, chęci, motywacji. Warto zadać sobie pytanie – co zrobić, jeśli taka sytuacja nastąpi? Jak temu zaradzić?
Poniżej kilka kluczowych rad:
1. Zrób coś dla siebie.
Nieważne, czy problem tkwi w stylu życia, czy wyglądzie – jeśli czujesz potrzebę zmian – działaj! Nawet pozornie banalne wyjście do fryzjera albo rozpoczęcie codziennego (byle konsekwentnego!) joggingu potrafi mieć zbawienny wpływ na nastrój.
2. Spójrz na krytykę łagodniejszym okiem.
Z pewnością mało kto lubi być krytykowany. Pamiętajmy jednak, że nie każde ostrzejsze słowo należy traktować personalnie. Często chodzi wyłącznie o sprawienie przykrości. Do takich uwag należy podejść z dystansem i zwyczajnie zignorować. Uwaga! Nie mylmy złośliwej krytyki z konstruktywną – ta druga wymaga głębszej refleksji.
3. Spróbuj zrozumieć istotę problemu.
Zastanów się nad tym, jakie czynniki wywołały w Tobie poczucie rezygnacji i w miarę możliwości spróbuj je zniwelować.
4. Pamiętaj, że masz prawo się bać.
Bądź szczery ze sobą. Stań przed lustrem i powiedz „Mam obawy”. Nic w tym złego, że czasem czujesz strach. Ważne by jego rola nie była dominująca.
5. Zmień podejście.
Branie na barki wszystkich problemów świata to zły pomysł. Po co się zadręczać sprawami, które nas nie dotyczą?
6. Daj sobie czas.
Masz prawo do gorszych dni. Jednak i te nie mogą trwać wiecznie. Potrzebujesz chwili oddechu? W porządku, ale gdy już odetchniesz, nabierzesz sił – rusz do przodu!
7. Uśmiechnij się do życia.
Każdy człowiek jest wartościowy – bez wyjątków. Pomyśl, co w sobie lubisz, co inni w Tobie cenią. Na pewno takich cech znajdziesz wiele. Od razu lepiej, prawda?

Powyższe wskazówki to jedynie drogowskazy, warto jednak wziąć je pod uwagę w procesie odzyskiwania poczucia własnej wartości. Wszak, czy nie przyjemnie jest być przyjacielem dla samego siebie?

Napisz do nas