Miłość. Od pokoleń inspiruje pisarzy, muzyków, czy scenarzystów. Stała się głównym motywem wielu bestsellerów i przebojów wojujących na pierwszych miejscach w stacjach radiowych. Spełniona, szczęśliwa, odwzajemniona, ale także ta, która prowadzi do rozczarowania oraz smutku – to niewątpliwie temat należący do kategorii zawsze aktualnych. Corocznym świętem dla zakochanych – tych jawnie i skrycie – są Walentynki, święto obchodzone w Polsce od lat 90. XX wieku. Jak wygląda ich historia? Dlaczego wciąż odgrywają ważną rolę w naszej kulturze?

Historia Dnia Zakochanych
Teorii odnoszących się do pochodzenia Walentynek jest kilka, jednak najpopularniejsza z nich głosi, że geneza tegoż święta wyrosła w starożytnym Rzymie. Luperkalia tam obchodzone i polegające przede wszystkim na poszukiwaniu wybranki serca są uznawane za prototyp dzisiejszego Dnia Zakochanych, choć współcześnie nie mają za wiele z nim wspólnego.

Walentynki dziś
Czerwone od nadmiaru miłości baloniki w kształcie serca, patrzące stęsknionym wzrokiem zza sklepowych witryn pluszowe misie, bombonierki wypełnione ogromem słodkości przeróżnych to dobrze znane walentynkowe symbole. Tego dnia sprzedawcy dokładnie dbają abyśmy nie zapadli w zimową amnezję i tym samym wykonali krok w celu sprawienia przyjemności naszej drugiej połówce, a wybierać naprawdę jest z czego.
Święto Zakochanych – poza aspektem komercyjnym – to także szansa dla osób, którym nieśmiałość przez pozostałą część roku nie pozwoliła na wyznanie uczuć swoim skrywanym sympatiom. Podobnie zresztą z zaręczynami – wszak ciężko raczej znaleźć w kalendarzu bardziej adekwatną do tej okazji datę.

Czas na kreatywność!
Walentynki to doskonały czas aby wykazać się pomysłowością i własną inicjatywą – zwłaszcza kiedy nie trafia do nas motyw okraszony w serduszka, czy wszelakie odcienie czerwieni. Pomyśl, o czym marzy Twój wybranek bądź wybranka, czego pragnie od dawna, a co do tej pory nie zostało zrealizowane – uśmiech, jaki otrzymasz w zamian z pewnością będzie wart tego przedsięwzięcia!

Święto Zakochanych obejmuje zaledwie jeden dzień w roku – zadbaj o jego wyjątkowość, tak by na samo wspomnienie robiło się przyjemnie. 🙂 I pamiętaj, że miłość należy okazywać nie tylko od święta! 😉

 

Napisz do nas