Tymon Radzik nominowany do Nagrody Nobla

O Nagrodzie Nobla słyszał chyba każdy. Jest to wyróżnienie przyznawane osobom, które mogą pochwalić się sukcesami w dziedzinie naukowej, literackiej lub zasługami dla ludzkości. Ustanowione zostało przez szwedzkiego przemysłowca i wynalazcę Alfreda Nobla. Otrzymali je między innymi Maria Skłodowska-Curie, Wisława Szymborska, Lech Wałęsa oraz Czesław Miłosz. Tak, to nasi rodacy i zostali wspomniani nie bez przyczyny, ponieważ temat dotyczyć będzie utalentowanego człowieka narodowości polskiej, który dostąpił w ostatnim czasie zaszczytu bycia nominowanym do Międzynarodowej Dziecięcej Nagrody Nobla organizowanej przez Fundację KidsRights. O kim mowa?

Szesnastoletni Tymon Radzik pochodzący z Zielonej Góry uczeń liceum pomimo młodego wieku może pochwalić się już nie lada osiągnięciami. Choćby tym, że współpracy z nim podjęła się obecna minister cyfryzacji Anna Stróżyńska, mianując chłopca na stanowisko swojego doradcy. Tymon współpracuje także od kilku lat z amerykańską organizacją nonprofit Sugar Labs. Zajmuje się tam tworzeniem stron internetowych i tłumaczeniem programów edukacyjnych z języka angielskiego na polski, a na tym nie kończy się lista jego wybitnych umiejętności!
Nastolatek zasłynął głównie ze swojego zaangażowania oraz determinacji w walce o możliwość zapewnienia głosu nieletnich w publicznych debatach i z tego tytułu też został zgłoszony przez Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka jako potencjalny kandydat do Międzynarodowej Dziecięcej Nagrody Nobla. Opinię o słuszności wyboru potwierdziła komisja ekspercka i dzięki temu ten wspaniały młodzieniec ma szansę na otrzymanie wyróżnienia za swoją działalność.

Ludzie pokroju Tymona Radzika są przyszłością dla Polski. Kreatywność, samozaparcie, upartość w dążeniu to cechy, które należy pielęgnować i wykorzystywać w jak najbardziej korzystny sposób – nie ma cienia wątpliwości, że Tymon tak właśnie postąpił.

Fundacja KidsRights co roku przyznaje nagrody młodym ludziom w wieku od 12 do 18 lat za walkę o prawa na rzecz dzieci. Oprócz statuetki zwycięzca otrzymuje 100 tys. euro, które przeznaczane są na realizację wygranego projektu.
Nominowani do nagrody zostali również Mohamad-al. Jaunde z Syrii oraz Faya Hasian z Indonezji.