W kobiecości siła – czyli słów kilka o Dniu Kobiet

Od zawsze kojarzona z wrażliwością, empatią, czułością i opiekuńczością. Uznawana społecznie za istotę kruchą, pomimo że w swoim życiu często odgrywa wiele ważnych ról. Jako żona, matka, osoba pracująca zawodowo nie może narzekać na brak zajęć i to wymagających wiele wysiłku oraz zmysłu organizacyjnego. Bywa niedoceniana, choć niesłusznie. Kobieta. To właśnie jej święto obchodzimy każdego roku, gdy w kalendarzu wyłoni się data 8 marca. Jaką kryje historię?

Historia Dnia Kobiet
Pierwowzorem teraźniejszego Dnia Kobiet były obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia, a za czas ich trwania przyjmowany jest pierwszy tydzień marca. Wtedy to kobiety zamężne (tzw. matrony) mogły liczyć na obfite prezenty od swoich partnerów.
Podczas jednego ze strajków w Stanach Zjednoczonych, rok 1909 pracownice przeciwne działaniom firmy zostały zamknięte w fabryce, gdzie doszło do pożaru, w następstwie czego życie straciło 126 kobiet. Rok 1910 to ostateczny termin uformowania się dzisiaj świętowanego Międzynarodowego Dnia Kobiet. Celem ustanowienia tego święta było utrwalenie idei równych praw obu płci.

Dzień Kobiet obecnie
Współcześnie owe święto respektowane jest przez takie kraje jak Francja, Węgry, Indie, Ukraina, Szwecja, Słowacja, Rosja, Bośnia i Hercegowina, Albania, Białoruś, Chiny, Chorwacja, Cypr, Kuba, Portugalia oraz Polska.
Prezentem dawanym ukochanej z tej okazji najczęściej są oczywiście kwiaty, ale panowie chcąc uszczęśliwić wybrankę często wzbogacają listę pomysłów o wyjścia na romantyczne kolacje, czy drobne (i te mniej drobne ;)) upominki. Taki zwyczaj panuje choćby w Polsce. We Włoszech natomiast do tradycji należy obdarowywanie kobiet gałązką akacji srebrzystej.

Symbolika Dnia Kobiet
Pomimo pewnych przemian w postrzeganiu święta dedykowanego płci pięknej, które nastały na przestrzeni lat, nie sposób zapomnieć o podstawowych symbolach będących znakiem rozpoznawczym Dnia Kobiet w latach 70-tych – goździkach, a w późniejszym czasie tulipanach. Te gatunki kwiatów cieszyły się wtedy wyjątkowym powodzeniem i szybko znikały z kwiaciarni, gdy nadchodziła magiczna data – 8 marca.

Geneza Dnia Kobiet sięga już czasów starożytnego Rzymu i choć wyraźnie ewoluowała – począwszy od nazwy, poprzez symbole, a na obyczajowości kończąc – dalej stanowi dosyć ważną rolę w kulturze. Nie bez powodu, w końcu kobiety to istoty naprawdę wyjątkowe! Dlatego w tym szczególnym czasie życzymy wszystkim paniom wszystkiego najlepszego. 🙂

Napisz do nas